Apple Titan Projesi ile Rakip Tanımıyor!

Apple şirketi çoklu araştırmalarına ve çalışmalarına son hızda devam ediyor. Bilgisayar ve telefonların yanı sıra otomobil sektöründe büyük bir başarıya girmeyi hedefliyor. Amerikan teknoloji firmalarının devi sayılan Apple’ın Üst Yöneticisi Tim Cook, Apple’ın sürücüsüz araç teknolojisi alanında araştırma yaptığını söyledi.

Cook, Bloomberg TV’deki mülakatında, firmanın sürücüsüz araç geliştirme konusundaki çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Tim Cook şu açıklamalarda bulundu: ”Şüphesiz ki büyük bir başarının ilk adımını atmaya hazırlanıyoruz. Bu yapay zeka, üzerinde çalıştığımız en zor yapay zekalardan birisi. Firma olarak büyük başarıyı yakalayacağımızı biliyorum.”

 

Cook, otomatik sistem teknolojilerinin üç sınıfa ayrıldığını belirterek, elektrikle çalışan araçların, sürücüsüz araç teknolojisinin ve özel otomobil sahiplerinin taksicilik mesleği yapmasına imkan sağlayan daha farklı mobil uygulamaların aynı anda gelişim göstermeye başlayabileceğini altını çizerek  vurguladı.

Apple’ın 2014’te başlayan “Titan Projesi” (Project Titan) adıyla bilinen sürücüsüz araç teknolojisi programında şu anda yaklaşık bin mühendisin çalıştığı tahmin ediliyor.

Nisan ayında ABD’nin Kaliforniya eyaletinde “sürücüsüz araç teknolojisi” testleri için izinlerini toplamayı başaran  Apple,  aynı zamanda diğer firmalar arasında izinleri bulunan Mercedes,  Wolksvagen, BMW, General Motors, Ford, Honda ve Nissan gibi dünya  devleriyle ve aynı zamanda Google, Tesla, Uber gibi teknoloji şirketleriyle yarışıyor. Yarışmanın ne derece boyut kazanacağını ilerleyen aylarda hep beraber göreceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir