Apple Yeni Projesiyle iPhone’un Güvenliğini Artırıyor!

Son zamanlarda büyük şirketler, kullanıcıların güvenliğini en üst düzeye getirebilmek adına birbirleriyle rekabet içine girdiler. Cihazların kullanım anındaki güvenlik kısımları, en çok kullanıcılar için yapılıyor. Üst düzey bir güvenlik hattı kurulursa da kullanıcılar daha çok bunu hayata geçiren şirketi tercih ediyor. Son zamanlarda bu konuda Apple ve Samsung, büyük bir rekabet içerisine girdiler. Yapılan iddialara göre üst düzey bir güvenlik için Apple, yeni bir proje üzerinde çalışıyor.

Ses Tanıma Özelliği Geliyor

Genellikle üst segmente hitap eden markalar, parmak izi sensörüne yer veriyorlardı. Bunun yetersiz kalması nedeniyle yüz tanıma teknolojisine de yer veren şirketler, bu güvenliğin de yetersiz olduğunun kanısına vardılar. Özellikle Apple, bu güvenlik önlemlerini çok basit bulduğunu belirtti. Bu yüzden de ses tanıma teknolojisi üzerinde çalışılmaya başlandı.

Yüz tanıma teknolojisinde, resmimiz aracılığıyla herkes cihazımıza ulaşım sağlayabiliyordu. Bunun yanı sıra parmak izin sensöründe de kullanıcı çocukları, gece ebeveynleri uyurken onların parmağını cihaza değdirerek cihazı açabiliyorlardı.

Ses tanıma patenti sahibi olan Apple ise, ses tanıma özelliği üzerinde çalışıyor. Eğer bu özellik hayata geçirilirse, güvenlik önlemleri iki kat artmış olacak ve kullanıcılar daha rahat edecek. Bu sayede kullanıcıların sesi algılanmadığı sürece, cihaz açılamayacak ve dışarıdaki kişiler tarafından cihaza erişim sağlanamayacak. Önümüzdeki günlerde de Apple’dan bu çalışma hakkında bazı açıklamalar bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir