Apple Yeni Yüz Tanıma Sensörü Hakkında Çalışıyor

Apple, iPhone modelleri için yeni bir yüz tanıma çalışması yapmak istiyor. Yüz tanıma çalışması sayesinde, iPhone cihazlarının kilidini açarken sadece bunu sahibi başarabilecek. Diğer cihazlardan biliyoruz ki, yüz tanıma teknolojisi hemen hemen her cihazda kullanılıyor. Cihaz, yüzümüzü tanımazsa otomatik olarak PIN istiyor. Apple ise, bunun biraz daha değişik ve güvenli versiyonunu oluşturmak istiyor.

Apple, yüz tanıma teknolojisini daha da geliştirmek istiyor. Örneğin diğer cihazlarda, kişi sahibinin fotoğrafı cihaza gösterildiğinde cihaz buna inanarak kendi kilidini açabiliyordu ve bu durum da güvenlik problemlerini ortaya çıkarabiliyordu. Apple ise, bu durumlarla karşılaşmamak ve daha derin bir analiz ve çalışma sürdürebilmek için özel bir patent aldı ve çalışmalarında devam etmeye başladı.

Apple’ın üzerinde çalıştığı yüz tanıma teknolojisinin diğerlerinden farkı da zahmetsiz olması. Diğer cihazlarda yüzümüzü tanımlayabilmek için, yüzümüzü bir kutucuğun içerisine tam olarak göstermemiz gerekiyordu. Apple, bu tip emirler verilmemesi için de detaylı çalışmalarına devam ediyor.

Aynı zamanda Apple cihazları, bir süre sabit kaldıktan sonra sahibinin yüzünü göremezse kendisini otomatik olarak kilitleyecek. Kilitledikten sonra açılmak istendiğinde de PIN kodu soracak. Çalışmalara devam edilirken, bir yandan da yeni yüz tanıma sisteminin zahmetsiz olması için uğraşılıyor.

Çalışmaların ne zaman biteceği ise henüz belli değil. Patent işlemlerini bitirdikten sonra çalışmalarına hız kesmeden devam eden Apple, yeni yüz tanıma teknolojisini bir sonraki cihazlarda tanıtabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir