Apple’dan Diyabet Hastaları İçin Özel Proje

Apple, çok gizli ve özel bir proje üzerinde çalışıyor olabilir. Steve Jobs zamanında tamamlanamayan bu proje sayesinde, şeker hastaları büyük kolaylıklarla karşılaşabilecek. Projede, Apple Watch ekibi de varlık gösteriyor. Akıllı saat ve akıllı telefon üreticileri, projede ortaklaşa çalışıyorlar. Edinilen bilgilere göre de proje üzerinde epeyi yol izlendi.

Bildiğiniz gibi şeker hastalığına sahip olan hastalar, şekerlerini ölçmek zorunda. Şeker ölçmek için de glukometre adını verdiğimiz bir cihaz var. Bu cihaz ile parmağımıza bir iğne batırılıyor ve parmağımızdan akan kan, cihazın içerisinde bulunan özel bir yere sürülüyor ve cihaz bu şekilde kanımızdan şekerimizin değerini bize verebiliyor. Bu cihaz kesin sonuç verebiliyor fakat, biraz da acı bırakıyor.

Apple, yeni çalışmasında glukometre cihazını tarihe gömecek gibi görünüyor. Apple Watch ekibiyle birlikte çalışılan projede, artık yeni cihazlarda şeker ölçümü yapılması hedefleniyor. Çalışmanın hangi seviyede olduğu bilinmiyor fakat, büyük bir yol izlendiği kesin.

Proje gizli yürütülüyor ama gün geçtikçe sızıntılar da gelmeye devam ediyor. Şeker hastaları için çalışılan bu projede, artık kan akmasına gerek kalmayacak. Özel bir sensör sayesinde şeker hastaları, iPhone telefonlarından kan şekerlerini ölçebilecekler. Bu durum hem kolaylık sağlayacak, hem de şeker hastalarının kanı akmayacak.

Çalışma başarılı olursa, Apple şirketi adından söz ettirmeye devam edebilir. Şuan bu projeye dair herhangi bir açıklama gelmedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir