Apple’ın Geliri ve iPhone Satışları Arttı!

Teknoloji devi Apple, geçen yılan göre ekim-aralık dönemine denk gelen 2017 mali yılının ilk çeyreğinde gelirlerinde artış gerçekleştiğini vurguladı. İşte tüm detaylar haberimizde…

Teknoloji devi Apple, geçen yılın ekim-aralık dönemine denk gelen 2017 yılının ilk çeyreğinde elde etmiş olduğu gelirleri açıkladı. Apple firmasının yapmış olduğu açıklamaya göre bu seneki gelirin, geçen seneye göre yüzde 3,3 artış göstererek 78,35 milyar dolar olduğunu dile getirdi. Apple geçtiğimiz sene 2016 mali yılının ilk çeyreğinde 75,87 milyar dolar gelir elde ettiğini açıklamıştı. Bu sene ciddi bir artışın olduğunu söyleyebiliriz.

ÜÇ ÇEYREK SONRA  BİR İLK !

Bu sene yaşanan artış sayesinde  Apple’ın gelirleri geçen sene üç çeyrek üst üste düşüş yaşadıktan sonra ilk kez yükselmiş oldu.  Fakat bir yandan baktığımız zaman 016 ekim-aralık dönemindeki net karı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,5 azalarak 17,89 milyar gibi oranalara düştü.

İPHONE, MAC VE WATCH İÇİN REKOR!

Açıklamada bir çok görüşünü dile getiren Apple Üst Yöneticisi (CEO) Tim Cook, bu senenin ekim ve aralık aylarında Apple tarihindeki en yüksek çeyrek döneminin yaşandığını dile getirirken, iPhone, Mac ve Apple Watch satışlarından da çok büyük bir oranda artış gösterip gelir elde ettiklerini söyledi.

İPHONE SATIŞLARI YÜZDE 4,7 ARTIŞ GÖSTERDİ!

Geçtiğimiz senenin ekim-aralık döneminde, bir önceki yılın ekim ve aralık ayına göre baktığımız zaman Apple’ın iPhone satışları yaklaşık olarak yüzde 4,7 artış göstererek, Mac bilgisayar satışları ise yaklaşık olarak yüzde 1,9 yükselme oranı elde ederek  5,4 milyona ulaşmayı başardı. Ayrıca sadece bununla kalmayıp şirketin AppleCare ve ApplePay hizmetlerden elde etmiş olduğu gelirde yüzde 20 artışla 6 milyar dolardan 7,2 milyar dolara kadar yükselmeyi başardı.  Bir çok uzmana göre bu sene Apple’nın daha fazla gelir elde ettiği dönem olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir