FaceID Tarihe Karışabilir

iPhone X  cihazlarında kendini iyice belli eden yüz tanıma teknolojisi FaceID, ilerleyen dönemlerde tamamen tarihe karışabilir. 2015 yılında yaşanan bir terör saldırısı olayında saldırganın iPhone 5C telefonunun olduğu tespit edilmişti. Telefon şifrenin açılması için Apple’dan yardım talep eden FBI, bu talebe karşılık bulamayınca bir şirketle anlamış ve yüklü miktar karşılığında telefonun şifresini kırdırmıştı.

iPhone X Kilidi FaceID ile Açıldı

Geçtiğimiz haftalarda ABD’nin Columbus eyaletinde polis tarafından bir eve baskın düzenlendi. Grant Michalski adlı şüphelinin evine düzenlenen baskında, FBI yakalanan şüphelinin çocuk pornografisi yaydığını biliyordu. Baskın sırasında suçlunun iPhone X model telefona sahip olduğunu gören polisler, zorlama sonucunda suçluya FaceID yöntemiyle telefonun kilidini açtırdı. Kilidin açılmasıyla beraber, operasyona yönelik oldukça önemli bilgiler de açığa çıkarıldı.

Daha önceden de mahkemece alınan karara göre, şüphelilerin telefon şifrelerini vermeleri için zorlanmaması gerekiyordu. Fakat FBI, bu durumu gerçekleştirerek kayda değer bilgiler ele geçirmeyi başardı. FaceID teknolojisi, geleneksel şifrelerden farklı bir yapıya sahip olduğu için de, yeni bir dava kararıyla artık bu teknoloji tamamen tarihe karışabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir