iPhone 8 Çok Fazla İzin İsteyecek

iPhone 8 tanıtılmadan önce hakkındaki söylentiler günden güne artmaya devam ediyor. Bu seferki iddia da yeni cihazın güvenlik yönünde gelişti. Söylentilere göre iPhone 8 modeli, bazı tehlikelere de yol açabilir.

Her akıllı telefon, bildiğimiz gibi bazı güvenlik bilgilerini bizden isteyebilir. Bu izinleri vermemize rağmen, cihazımız bütün bilgilere istediği gibi ulaşamıyor. iPhone 8 modelinde bu iş tamamen değişecek gibi görünüyor. iPhone 8 modeli, iddialara göre kullanıcılarından çok daha fazla izin isteyecek ve kullanıcıların tüm bilgilerine hakim olacak. Bu durum da bazı tehditlere yol açabilir.

Apple’ın patent dökümanlarına baktığımızda, bu durumu apaçık şekilde görebiliyoruz. Bu patent de kullanıcıları bir hayli işkillendirmeye yetti.

Sızdırılan bilgilere göre yeni model, olarak kullanıcının hareketlerini ve davranışlarını raporlayacak. Bu raporları cihaz farklı bir doküman haline getirerek, kullanıcının tüm davranışlarını anlayacak ve onları tek bir rapor içerisinde toplayacak. Kısacası bu raporda, kullanıcının ruh hali bile depolanmış olacak.

Depolanan bu bilgiler, belli bir süre sonra da analiz edilecek. Analiz sırasında da cihaz kendisi optimize etmeye başlayacak. Optimizenin sonunda da kullanıcının davranışları sonucunda bir cihaz deneyimi başlayacak. Yani kullanıcının tüm hal ve hareketleri, cihaz deneyimini değiştirecek ve cihaz kullanıcıya dayalı bir şekil alacak.

Bu iddia ne kadar doğrudur ilerleyen günlerde anlayacağız. Bu durum güzel görünüyor ancak, kullanıcıların bazı bilgilerini de tehdit edebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir