iPhone 8 Üretim Maliyetleri Belli Oldu

Apple bu sene 10. Yıl etkinliklerini düzenlerken yeni iPhone 8 modelini de tanıtılması beklenirken bu cihaz hakkında üretim maliyetleri belli oldu. Kaliteli ve yüksek performans değerlerine sahip olacak olan bu yeni modelin diğer modeller gibi fiyatı epeyce yüksek olacağa benziyor. Yeni telefon modelinde bir çok yeni teknolojiyi de kullanması beklenirken bu da otomatik olarak iPhone 8 fiyatını yükseltecek. İphone 8 özellikleri ve sızdırılmalar sonucu gelen bilgilere göre üretim maliyetleri de az çok belli olmuş oldu.

İphone 8 de ilk olarak yeni bir 3D Touch kullanılacak olup diğer serilerine göre %150 oranında daha pahalı olacağı kesin gözüyle bakılıyor. Bu teknolojiyi LCD ekranlar uygulaması beklenirken eğerki OLED ekranlarda uygulamak isterse maliyet oranları daha yüksek olacaktır. Bu sebepten dolayı hangi ekranı kullanırsa kullansın maliyetleri o oradan epeyce yükselecektir. Şu an iPhone 7 yer alan 3D Touch lar ortalama olarak maliyetleri 7 ile 9 dolar arasında olurken yeni modellerde bu 18 ile 22 dolar arasında yer alacağı belirtiliyor.

LCD ekranlar daha dayanıksız bir yapıya sahip olduğu için yeni modelde LCD yapı kullanılırsa bunu güçlendirmek adına birkaç aşamada ayriyeten işlemler  yapılması gerekecek. Bu da aslında bir telefon üzerinden 90 dolar üzerinden bir maliyet doğuracağı yönündedir. Diğer modellerine göre yaklaşık olarak 200 ile 300 dolar üretim maliyeti yükselirken lansmadan hangi fiyatla karşımıza gelecek herkes için merak konusu olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir