iPhone Kullanıcıları FACE ID Datalarının Gizliliği Konusunda Tedirgin!

APPLE MÜŞTERİLERİ FACE ID DATALARININ GİZLİLİĞİ KONUSUNDA TEDİRGİN!

ACLU ( Amerika Sivil Özgürlükler Birliği ) ve CDT ( Demokrasi ve Teknoloji Merkezi ) bugün, Apple şirketinin geliştirdiği yüz tanıma teknolojisi Face ID ile ilgili endişelerini tekrardan dile getirdi. Özellikle, kişinin gizlilik haklarını savunan gruplar, yeni lansmanı yapılan akıllı telefonun yüz tanıma teknolojisinin bazı verilerinin başkaları tarafından kullanılabileceği konusunda endişe duyuyorlar.

Apple İPhone X’ in kilidininin açılması için kullanıcının yüzüne ait datalar güvenli bir şekilde telefonun kendisinde, özel bir bölümde saklanıyor ve hiçbir şekilde iCloud hesabına yüklenmiyor. ABD merkezli Reuters tarafından yayınlanan bir kullanım sözleşmesinde bulunan hükümlere göre, Apple, uygulama geliştiricilerin Face ID verilerinin bir kısmına “ Kullanıcının izini sürmedikleri ve dataları 3. Şahıslar ile paylaşmadıkları sürece “ ulaşmasına izin verecek.

Uygulama geliştiricileri bu verileri kendi özel sunucularında barındırabilecekleri ve kullanıcının yüz ifadelerini ne sıklıkla değiştirdiğini gözlemlemek için kullanacakları söyleniyor.

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği’ in ( ACLU ) üst düzey polika analisti Jay Stanley’ e göre, akıllı telefonun kilidini açma konusunda yüz tanıma teknolojisinin güvenlik sorunları “ aşırı derecede tehlikeli “ bir hal aldı. Jay Stanley, “ gerçek gizlilik ile alakalı sorunların üçüncü taraf uygulama geliştiricilerin erişimi ile ne ilgisi var ? “ diyerek tepkisini dile getirdi. Face ID ile ilgilenen uzmanlar “ Hükümet Gözetimi “ konusunda rahatsız değiller lakin pazarlamacılar ve reklam verenlerin, kullanıcıların reklamlarına nasıl tepki verdiğini izlemek isteyebileceklerinden endişe duyuyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir