iPhone X Maliyeti Belirlendi

Son haftalarda piyasayı kasıp kavuran iPhone X modelinin, Apple’a mal olduğu bedel araştırıldı. Araştırma sonuçlarına göre iPhone X modeli, yaklaşık 357 Dolar’a mal oldu.

Araştırmalara göre X cihazında kullanılan bileşenler, iPhone 8 modelinden daha pahalı. En basit örneklerden birisi olarak da ekran örneğini verebiliriz. iPhone 8 modelinde kullanılan uçtan uca ekranın maliyeti, 36 dolar iken X modelinin ekranı 65.50 dolar. Ayrıca iPhone X modelinde kullanılan paslanmaz şasinin iPhone 8 fiyatı 21.50 dolar iken, X modelinde bu fiyat 36 dolar.

iPhone 8 modeli piyasaya sürüldükten sonra ham bileşen maliyetinin 247 dolar olduğu açıklanmıştı. iPhone 8 Plus modelinin maliyeti ise 288 dolar olduğunu belirtmişti. Fiyatların bu kadar çelişkili olmasının sebebi de, araştırma yapan firmalardan kaynaklanıyor. Çünkü araştırmacı firmalar, cihazın sadece parça fiyatlarına ve ham fiyatlarına göz atıyorlar. Diğer ortaya çıkan araştırmalar ise, cihazın maliyetinden reklam masraflarına kadar uzanıyor. Hal böyle olunca da ortaya daha farklı fiyatlar çıkıyor. Apple CEO’su Tim Cook’a göre de, araştırma fiyatlarının gerçek fiyatlarla hiçbir alakası yok.

Bu nedenle internet ortamında dolaşan maliyetler, araştırma şekline göre bir hayli değişiklik gösterebiliyor. Bir grup gerçek maliyetin kullanılan parçalardan ortaya çıktığını savunurken, diğer bir grup ise hem parçalardan hem de reklam maliyetlerinden ortaya çıktığını savunuyor. Bu durum karşısında da üretici firmalar sessizliğini koruyor. İlerleyen günlerde Apple firması, her sene olduğu gibi gerçek maliyetleri açıklayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir