Logoda Olması Gerekenler Nelerdir?

Logo, günümüzde şirketlerin en temel ayırt edici özelliklerinden birisidir. Çoğu zaman bir firmayı ya da hizmeti, logosundan tanırız. Örnek olarak deniz kabuğunun size neyi çağrıştırdığını söylesek, çoğunuzun aklına hemen Shell gelecektir. Zira logo tasarımı konusunda bazı firmalar öyle ince düşünürler ki, bir nesne ya da bir sembol, nereydese sadece o şirketi temsil eder hale gelir. Bu nedenle logo, kurumsal tasarım konusunda olmazsa olmazlardan birisidir ve üzerinde en fazla düşünülmesi gerekilen tanıtım aracıdır. Peki bir logoda neler yer almalı, neler yer almamalı?

İyi Bir Logo İçin…

İyi bir logo için ilk olarak kaliteli bir logo tasarımı hizmeti almanız gerekir. Bunun için bütçeden kısmamak gerekir. Zira bir logo, sizi yıllar boyunca temsil edecektir. Logoda yer almasını istediğiniz şeyleri ise ahenkli renk kombinasyonlarıyla desteklemeniz gerekir. Her firmaya ve her markaya göre ikon değişse de, renkler hep aynıdır. Örnek olarak gıda firmalarının logosunda hep sarı ve kırmızı tonları bulunur. Zira bu tonlar insanı zinde tutar ve iştahını arttırmaktadır. İletişim markaları genel olarak yeşil rengi tercih eder. Bu renk tonu, insanlara güven sağlamaktadır. Sosyal medya uygulamalarında ise mavi ve tonlarını görebiliriz. Yine bu renk de sakinlik ve güvenilirlik sağlamak amacıyla dikkat çekmektedir.

Kısacası, logonuzda hangi harfi, rakamı, ikonu ya da imgeyi kullandığınız ne kadar önemliyse, seçtiğiniz renk de o kadar önemlidir. İyi bir renk kombinasyonu için de iyi bir logo tasarım hizmeti almanız gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir