Optimism (OP), Kripto Piyasasında Yaşanan Düşüşlere Rağmen Güçlü!

2014 yılından beri kripto para haber sitesi olarak hizmet vermekte olan Türkiye’nin ilk kripto para haber kaynaklarından COINTURK, son zamanlarda yatırımcıların ilgisini çeken ve bir layer-2 projesi olan Optimism (OP) hakkında bir yazı kaleme aldı.

Optimism (OP) Nedir?

Optimism (OP), Ethereum’un üzerinde yer alan bir ikinci katman blok zinciridir. Optimism, Ethereum ana ağının güvenliğinden faydalanır ve optimistic rollup’lar kullanarak Ethereum ekosisteminin ölçeklendirilmesine yardımcı olur. Bu, işlemlerin Optimism’de güvenle kaydedildiği ancak nihayetinde Ethereum’da güvence altına alındığı anlamına gelir.

Optimism, 500 milyon doların üzerinde TVL ile Ethereum için en büyük ölçeklendirme çözümlerinden biridir. En büyükleri bir türev borsası olan Synthetix (SNX), bir DEX olan Uniswap (UNI) ve bir AMM olan Velodrome (VELO) olmak üzere 97 protokole ev sahipliği yapmaktadır. Kullanıcılar, Metamask’larına zinciri ekleyerek ve ETH gibi tokenleri L2’ye köprüleyerek Optimism’deki yolculuklarına başlayabilirler. 31 Mayıs 2022’de Optimism, OP tokeninin merakla beklenen bir airdrop’unu gerçekleştirdi.

OP Token Yatırımcıların Radarında

Birer kripto para haber siteleri olan COINTURK ve COINTURK NEWS’te de belirtildiği gibi Ethereum Layer 2 ağı Optimism (OP), CoinMarketCap verilerine göre son birkaç günde piyasa toparlanmasını sürdürdü ve son 24 saatte %5,57’lik bir artış kaydetti.

Öte yandan Optimism’e yönelik pek çok olumlu durumun yanı sıra on-chain analiz firması Santiment, yatırımcıların ilgisi açısından altcoin için önemli bir gelişme olduğunu ifade ediyor. Santiment’in 21 Ağustos tarihli bir raporuna göre, Optimism’de 100.000-10.000.000 OP arasında varlık bulunduran balina ve köpekbalığı adresleri, son 12 ay içinde varlık miktarlarını sürekli olarak artırdı.

Bu yatırım büyümesine ek olarak Santiment, Optimism’in Pazartesi günü 22.900 aktif adres kaydettiğini, bunun 2023’teki metriğinin beşinci en yüksek değeri olduğunu ifade ediyor. Bunlara ek olarak Haziran ayında Galaxy Digital’in araştırma ekibinin başkan yardımcısı Christine Kim, 2023’ün ikinci yarısında yapılması planlanan Ethereum ağ yükseltmesinin, Arbitrum ve Optimism Layer 2 çözümlerinin ağ kapasitesini 100 kat artırabileceğini belirtti.

Ancak yatırımcılar tüm olumlu gelişmelere rağmen genel kripto para piyasasında bir belirsizlik olduğunu unutmamalı ve işlemlerini yaparken mutlaka kendi araştırmalı yürütmeli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir