Sivilce Oluşmaması İçin Neler Yapabiliriz?

Sivilceler, özellikle ergenlik döneminin bize bıraktığı büyük izlerden bazılarıdır. Kimi sivilceler küçük yaşlarımızdan beri bizlerle beraber olurken, yaş ilerledikçe büyük yara izi gibi bir iz de bırakabiliyor. Bu nedenle özellikle yüzümüzde çıkması bize tam bir eziyet verirken, vücudun çeşitli yerlerinde çıksa bile canımız sıkılabiliyor. Sivilce ve çeşitli aknelerin belli belirsiz zamanlarda ortaya çıkması, insanlarımızın önlem almamasından kaynaklanıyor. Peki vücudumuzda sivilce ve aknelerin oluşmaması adına neler yapabilir, nelerden kaçınabiliriz?

Temizliğe Önem Verin

Vücudumuzda oluşan sivilcelerin büyük bir bölümü, genellikle bakımsız olmaktan meydana geliyor. Bu nedenle hijyene önem vermemiz gerekiyor. Cildimize fazla yüklenmeden, düzenli olarak temizlemeliyiz. Haftada en az dört kez alınacak duş, hem sizleri sinir ve stresten uzak tutacaktır, hem de sivilce ve aknelerden önleyecektir.

Beslenme Önemli Unsur

Son dönemlerde market gıdalarının sivilceye direkt etki ettiğinden söz edilse de, bu durum araştırmalar sonucunda çürütülmüştür. Fakat yediğimiz içtiğimiz ürünlere özen gösterirsek ve cilt dostu ürünler tüketirsek, aknelerin vücudumuzdan uzak duracağını belirtebiliriz. Meyveler ve sebzeler tam bir sivilce düşmanıdır.

Uyku Terapidir

Günlük 7-8 saatlik uyuyacağınız bir uyku, sizi fazlasıyla dinlendirecektir. Sivilcelerin ortaya çıkma sebeplerinden birisi de sinir ve strestir. Bu nedenle düzenli ve huzurlu bir uyku, sizi sinir stresten uzak tutarak hormonal dengenizi yerine getirecektir. Eğer vücudunuzda sivilcelerin çıkmaya başladığına dikkat ettiyseniz, her gün uyumadan önce sivilce maskeleri kullanabilir daha sonra uyuyabilirsiniz.

Sivilcelerle Oynamayın

Sivilcelerle baş etmek için, onları sıkmanıza gerek yok. Tam aksine yüzünüzdeki sivilceleri sıkmak, ani bir iltihap boşaltısı olacağı için yüzünüzde iz bırakacaktır. Eğer yüzünüzde sivilceler çıkmaya başladıysa onları sıkmak yerine sivilce tedavisi araştırabilirsiniz. Bunun haricinde sivilceleri sıkmak, sağlık açısından da size büyük problem yaratabilir.

Doktor Görüşü Alın

Mevsim değişikliklerinden de ortaya çıkabilen sivilceler için mutlaka bir uzmandan destek alabilirsiniz. Ayrıca farklı mevsimlerde uyguladığınız sivilce tedavi yöntemleriniz, başka bir mevsimde uygulandığında size sorun çıkarabilir. Bu işlemi yapmadan önce tedavi yönteminizi elinize alın ve bir uzman hekime görünün. Ayrıca uzman hekime göründüğünüzde yeni fikirler alabilir, uzman kontrolünde sivilce tedavilerinizi de yaptırabilirsiniz.

Bitki Çayları Denemeye Değer

Çeşitli bitki çayları, genellikle insan vücudunu rahatlatıcı şekilde hazırlanmıştır. Özellikle uyku veren ve huzur sağlayan çaylar, sivilceye iyi gelebilir. Tükettiğiniz bitki çayı doğrudan sivilceye iyi gelmese bile, size uyku ve rahatlık vererek sinir stresten uzak tutacaktır ve vücudun rahatlamasını sağlayacaktır.

Makyaj Ürünleri Büyük Tehlike

Makyaj ürünleri içerisinde bulunan allık ve pudralar, sivilceyi tetikleyici unsurlardır. Gereğinden fazla sürüldüğünde büyük tehlike yaratan bu malzemeler, çok zorda kalmadıkça sürülmemelidir. Eğer mutlaka sürmeniz gerekiyorsa, kararında kullanmanız yeterli olacaktır. Ayrıca makyaj ürünleriyle işiniz bittikten sonra, kesinlikle yüzünüzü tertemiz yıkamadan yatmamalısınız. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir