Transparan Cephe

transparan cephe sistemi, camların kullanıldığı, yapıya şeffaf ve estetik bir görüntü veren bir tür kaplama uygulamasıdır.

 transparan cephe sistemi, uygulanacağı yapıya aydınlık ve ferahlık hissi kazandırmasının yanı sıra, tüm bunlara ek olarak yapının gün ışığından daha çok yararlanmasına da fırsat verecektir. Bahsedilen bu özelliği, söz konusu sistemin günümüzde tercih edilen dış cephe kaplamalarında daha fazla tercih edilmesini sağlamaktadır.

 Bunun yanı sıra, bu uygulamada kullanılan ısı camlar sayesinde ısı yalıtımına da olanak sağlamaktadır.

 transparan cephe kaplama sisteminin bir diğer adı da vantuzlu cephe kaplamadır.

 Transparan cam cephe kaplama sisteminde cephe kaplama malzemesi olarak sadece şeffaf cam kullanıldığından iç ve dış mekân arasındaki görüle bilirlik maksimum düzeydedir.

 Transparan Cephe Kaplaması Nasıl Yapılır?

 Transparan cephe kaplama uygulamasının gerçekleştirileceği yapının cephe ölçülerine uygun olacak şekilde bir proje hazırlanmak suretiyle işlemler başlatılmaktadır. Bu proje çerçevesince camların ve diğer malzemelerin imalatı yapılır ve diğer ekipman malzemeleri hazır edilir.

 Bunun yanı sıra, malzemenin monte edileceği düşey ve yatay taşıyıcı profillerinin gerekli bağlantı kanalları oluşturulur. Bu işlemler sonrasında kat döşemeleri ayarlanır. Döşemelerin üzerine düşey taşıyıcı alüminyum profiller montajlanır. Aralara yatay profiller montajlanmak suretiyle bir sistem oluşturulur. Bu sisteme ızgara sistem adı verilir. Bahsedilen ızgara sisteme camlar konulur ve böylece cephenin giydirme işlemi tamamlanır. Bu sistemde aralarda kullanılan silikon sayesinde sızdırmazlık sağlanacaktır.

 Transparan cephe kaplamı genellikle, şeffaflığı ön plana çıkaran alışveriş merkezlerinde, plazalarda kullanılmaktadır.

 Transparan Cephe Kaplamasından Tercih Edilen Camlar:

 Transparan cephe kaplamasında taşıyıcılar temperlenmiş, dayanıklılığı yüksek olan cam malzemeden oluşur. Bu camlar, düşeyde birbirlerine, yatayda ise ana strüktüre özel malzemeler ile bağlanmaktadır.

 Statik hesaplamalar sonucunda belirlenen kalınlıkta lamine, rodajlı, temperli cam kullanılmak suretiyle oluşturulan bu sistemde, camlar arasında kalan boşluklar, özel toz tutmayan silikon ile doldurulmaktadır.

 Transparan cephe kaplamasında camlar, temperli tek cam veya lamine çift cam olarak uygulanmaktadır. Bu camlar dört köşesinden delinerek, rotlar aracılığı ile taşıyıcı camlara bağlanmaktadır. Burada kullanılacak olan taşıyıcı rotlar mutlaka paslanmaz olmalıdır.

 Cam kolonlu transparan cephe kaplamalarında, arka taşıyıcı sistem olarak düşeyde kalın temperli cam plakalar kullanılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir