WhatsApp Ses ve Sesli Mesaj Çalmıyor/ Çalışmıyor Sorunu ve Çözümü

Ülkemizde her kesim tarafından aktif bir şekilde kullanılan ve anlık mesajlaşma konusunda bir hayli işimize yarayan popüler uygulama WhatsApp, şu sıralar ses konusunda kullanıcılara problem yansıtıyor diyebiliriz. Çoğu iPhone kullanıcısının tabirine göre uygulama üzerinden gönderilen ses verileri duyulmuyor ve oynatılmıyor. Peki bu durumun çözümü nedir?

Rahatsız Etme Özelliğini Kontrol Edin

Öncelikle telefonunuzdan ayarlar kısmına girin ve oradan ‘’Rahatsız Etme’’ seçeneğine dokunun. Seçeneğe girdiğinizde anahtarı açık bırakırsanız uygulama açık kalır, kapatırsanız uygulama direk olarak kapanır. Eğer uygulama açıksa, sesler bu yüzden çıkmıyor olabilir.

Ses İndirme Ayarlarını Kontrol Edin

Bazı zamanlarda uygulamanın indirme yönünde problemler olunca, haliyle medya dosyalarını da sağlıklı bir şekilde oynatamıyoruz. Peki ne yapacağız?

  1. Öncelikle WhatsApp uygulamasına girin ve sağ üstteki üç nokta seçeneğine dokunun.
  2. Daha sonra ayarlar kısmından veri depolama alanına girin.
  3. Medyayı Otomatik İndir seçeneğinin yanında ‘’Mobil veri kullanırken’’ seçeneğine dokunun.
  4. Seçeneklerden ses işaretine dokunun ve tamam diyerek işlemleri kaydedin. Aynı işlemleri Wi-Fi ağı kullanırken de yapmanızı öneririz.

Önbellek Temizliği Yapın

Cihazınızın önbellek hacmi dolduysa, sesler sağlıklı olarak oynatılmayabilir. Bu yüzden cihazınızın önbelleğini temizleyin ve cihazınızı yeniden başlatarak işlemleri yeniden deneyin.

Hesabınıza Yeniden Bağlanın veya Uygulamayı Silip Tekrar Yükleyin

WhatsApp hesabınızı silerek yeniden bağlanmak veya uygulamayı silip tekrar yüklemek, sizin için en köklü yollardan birisi olacaktır. Uygulamayı ve telefonunuzu böylece sıfıra çekmiş olacaksınız ve olası bir problem varsa bu yöntemle ortadan kalkacaktır.

Not: Hesabınızı silmeden önce veya uygulamayı kaldırmadan önce, mesajlaşma verilerinizi Google hesabınıza yedeklemenizi öneririz. Yedekleme işlemine WhatsApp uygulamasının ayarlar kısmından ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir